Właściwe podparcie kręgosłupa to najważniejsza funkcja jaką powinien spełniać materac, co bezpośrednio wpływa na nasze zadowolenie z użytkowania. Podczas wyboru materaca musimy zwrócić uwagę na wiele aspektów np.: waga użytkowników oraz różnica między nimi, wzrost, osobiste preferencje, najczęstsza pozycja podczas snu, a nawet rodzaj stelaża na którym materac zostanie położony.
Ciężko o uniwersalną definicję dobrego materaca, ponieważ każdy z nas jest inny, a dodatkowo oczekuję czegoś innego. Z tego powodu serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego i skorzystania z profesjonalnego doradztwa.
Dobry materac musi wspierać całe nasze ciało. Odpowiednio dobrany materac zapewni jego użytkownikom komfortowy sen i będzie służył przez długie lata.
Skala twardość materacy.
Materace występują w pięciostopniowej skali twardości. Zostały oznaczone symbolami H1, H2, H3, H4 i H5.
- H1 – materac miękki
- H2 – średnio-miękki
- H3 – średnio-twardy
- H4 – twardy
- H5 – bardzo twardy
Należy jednak pamietać, że każda twardość będzie inaczej odczuwalna dla osób o różnej wadze.
Doświadczenie i wieloletnie rozmowy z naszymi Klientami pokazują, że odpowiedni dobór i zebranie wszystkich informacji to klucz do sukcesu.
Często Klienci uprawiający regularnie aktywność fizyczną cenią sobie twardsze materace a dla osób starszych powinny być bardziej miękkie ze względu na silniejsze odczuwanie ucisków.
Większość naszych Klientów decyduje się na materace o twardości H3 bądź H4.
Należy jednak pamiętać, że skala twardości nie jest zbyt zróżnicowana i pozornie materace o tej samej twardości, ale o różnym składzie i dodatkach mogą być odpowiednie dla różnych wymagań użytkowników.
Za twardy materac może powodować dyskomfort oraz ucisk na naczynia krwionośne, co z kolei prowadzi do drętwienia kończyn.
Zbyt miękki zaś nie daje odpowiedniego podparcia dla naszego kręgosłupa, co powoduje jego ból.
Nie bez znaczenia przy wyborze materaca pozostaje jego szerokość. Im węższy materac tego samego rodzaju, tym odczuwalnie bardziej miękki dla jego użytkowników. Przy dużej dysproporcji wag, lub preferencji dotyczącej twardości, warto zastanowić się na wyborem dwóch osobnych materacy dobranych do konkretnych potrzeb i oczekiwań każdej z osób.
Pamiętajmy również o doborze materaca pod względem najczęstszej przybieranej pozycji podczas snu.
Jeśli śpimy na boku, musimy pamiętać aby nmasz materac dopasowywał się do ramion i bioder, a aby nasz kręgosłup pozostawał w lini prostej.
Leżąc na brzuchu lub na plecach, ciężar ciała rozkłada się bardziej miarowo. Tu powinniśmy zwrócić uwagę, czy kręgosłup nie krzywi się zbyt mocno w okolicach lędźwi, ani nie przylega zbytnio do materaca.
Dla osób, które często zmieniają pozycję podczas snu najlepszym wyborem bedą materace, których struktura jest elastyczna.
Osoby posiadające bóle pleców spowodowane urazami lub schorzeniami powinny skonsultować wybór materaca z lekarzem, który określi odpowiedni rodzaj i stopień twardości. Pomoże to dobrać materac, który nie pogłębi schorzeń i zniweluje bóle.
Alergicy powinny wziąć pod uwagę czy komponenty zastosowane w danym materacu nie powodują u nich reakcji alergicznych.
Najważniejsze aby dobrać materac do osobistych preferencji. Tylko taki wybór zapewni nam komfortowy i efektywny sen.
Czym są strefy w materacu?
Strefy w materacu mają za zadanie odpowiednio rozłożyć masę ciała śpiącego na całej jego powierzchni, zapewniając właściwe podparcie dla różnych partii ciała. Materace najwyższej klasy są podzielone na 7 stref, przedstawionych na poniższej grafice.
Na środkowej części materaca umieszczony jest najcięższy odcinek ciała (krzyżowo-biodrowy)- to strefa twardsza naszego materaca. Miejsca gdzie spoczywają nasze uda i część lędźwiowa kręgosłupa zazwyczaj posiadają średnią twardość. Następnie to znowu twardsza część dla klatki piersiowej i łydek. Na końcowych strefach posiadających średnią twardość odpoczywa nasza głowa i stopy.
Obracanie materaca o 180º możemy znacznie zwiększyć trwałość naszego materaca.